سمعک چیست

سمعک چیست؟

افرادی که باید از سمعک استفاده کنند، اغلب این سوال را در ذهن خود مرور می‌کنند که شمعک چیست؟ سمعک یک وسیله الکترونیکی کوچک است که در داخل یا پشت گوش شما قرار می‌گیرد. سمعک برخی از صداها را بلندتر می‌کند تا فرد مبتلا به کم شنوایی بتواند به طور کامل صداها را بشنود و از قدرت شنوایی خود لذت ببرد، ارتباط برقرار کرده و در فعالیت‌های روزانه شرکت کند. سمعک می‌تواند به افراد کمک کند در شرایط آرام و پر سر و صدا بیشتر بشنوند. با این حال، از هر پنج نفری که باید از سمعک استفاده کنند، فقط یک نفر از آن استفاده کرده و بهره می‌برد.

سمعک دارای سه قسمت اصلی است: میکروفون، تقویت کننده و بلندگو. سمعک صدا را از طریق میکروفون دریافت می‌کند که امواج صوتی را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل کرده و آنها را به تقویت کننده می‌فرستد. تقویت کننده قدرت سیگنال‌ها را افزایش می‌دهد و سپس آنها را از طریق بلندگو به گوش ارسال می‌کند.

سمعک‌ها چگونه می‌توانند به شنیدن بهتر افراد کمک کنند؟

سمعک‌ها در درجه اول برای بهبود شنوایی و درک گفتار افرادی که دچار کم شنوایی ناشی از آسیب به سلول‌های حسی کوچک در گوش داخلی است (که سلول‌های مو نامیده می‌شوند)، هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع کم شنوایی را کم شنوایی حسی عصبی می‌نامند. این آسیب می‌تواند در نتیجه بیماری، افزایش سن یا صدمه ناشی از سر و صدا یا داروهای خاص رخ دهد.

سمعک ارتعاشات صوتی وارد شده به گوش را بزرگ می‌کند. سلول‌های موی زنده، ارتعاشات بزرگتر را تشخیص داده و آنها را به سیگنال‌های عصبی تبدیل می‌کنند که به مغز منتقل می‌شود. هرچه آسیب سلول‌های موی فرد بیشتر باشد، کاهش شنوایی شدیدتر است و تقویت سمعک بیشتر برای ایجاد تفاوت لازم است. با این حال، محدودیت‌های عملی برای میزان تقویت سمعک وجود دارد. علاوه بر این، اگر گوش داخلی بیش از حد آسیب دیده باشد، حتی ارتعاشات بزرگ نیز به سیگنال‌های عصبی تبدیل نمی‌شوند. در این شرایط، سمعک بی اثر خواهد بود.

چگونه می‌توان متوجه شد که سمعک چیست و به آن احتیاج داریم؟

اگر فکر می‌کنید ممکن است کم شنوایی داشته باشید و لازم است از سمعک استفاده کنید، با پزشک خود مشورت کنید. او ممکن است شما را به متخصص گوش و حلق و بینی یا گوش شناسی ارجاع دهد. متخصص گوش و حلق و بینی یک پزشک متخصص در بیماری‌های گوش، بینی و گلو است و علت کم شنوایی را بررسی می‌کند. متخصص شنوایی شناسی یک متخصص شنوایی است که کم شنوایی را شناسایی و اندازه گیری می‌کند و برای ارزیابی نوع و میزان از دست دادن شنوایی، تست شنوایی انجام می‌دهد.

انواع مختلف سمعک چیست؟

 • سمعک‌های پشت گوشی (BTE): این نوع از سمعک شامل یک قاب پلاستیکی سخت است که در پشت گوش پوشیده شده و به یک گوش پلاستیکی متصل شده است که در داخل گوش خارجی قرار دارد. قطعات الکترونیکی در قاب پشت گوش نگه داشته می‌شوند. صدا از سمعک از طریق قالب گوش به داخل گوش منتقل می‌شود. سمعک‌های BTE توسط افراد مختلف در هر سنی برای کاهش شنوایی خفیف تا عمیق استفاده می‌شود. نوع جدیدی از سمعک BTE وجود دارد که سمعک با قابلیت باز کردن است. وسایل کمکی کوچک و باز به طور کامل در پشت گوش قرار می‌گیرند و تنها یک لوله باریک در مجرای گوش وارد شده و باعث باز ماندن کانال می‌شود. به همین دلیل، سمعک‌های باز برای افرادی که تجمع جرم گوش را تجربه می‌کنند، می‌تواند انتخاب خوبی باشد، زیرا این نوع سمعک‌ها کمتر در معرض آسیب چنین موادی قرار می‌گیرند. علاوه بر این‌، برخی افراد ممکن است سمعک باز را ترجیح دهند.
 • سمعک‌های داخل گوش (ITE): این سمعک به طور کامل در داخل گوش خارجی قرار می‌گیرند و برای کم شنوایی خفیف تا شدید استفاده می‌شوند. بدنه نگهدارنده قطعات الکترونیکی از پلاستیک سخت ساخته شده است. برخی از سمعک‌های ITE ممکن است برخی ویژگی‌های اضافی مانند تله کویل را نصب کرده باشند. تله کویل یک سیم پیچ مغناطیسی کوچک است که به کاربران اجازه می‌دهد صدا را از طریق مدار سمعک بجای میکروفون آن دریافت کنند. این باعث می‌شود که مکالمات از طریق تلفن راحت‌تر شنیده شود. تله کویل همچنین به مردم کمک می‌کند تا در اماکن عمومی که سیستم‌های صوتی خاصی را نصب کرده‌اند، به نام سیستم‌های حلقه القایی، راحت‌تر قادر به شنیدن باشند. سیستم‌های حلقه القایی را می‌توان در بسیاری از مراکز، مدارس، فرودگاه‌ها و سالن‌های تماشا یافت. کودکان کم سن و سال معمولاً از سمعک‌های نوع ITE استفاده نمی‌کنند، زیرا با بزرگ شدن گوش باید غلاف‌ها اغلب تعویض شوند.

وسایل کمکی داخل مجرای گوش قرار می‌گیرند و در دو نوع موجود هستند. سمعک داخل کانال (ITC) متناسب با اندازه و شکل مجرای گوش فرد ساخته می‌شود. سمعک داخل کانال (CIC) تقریبا در مجرای گوش پنهان می‌شود. هر دو نوع برای کم شنوایی خفیف تا متوسط استفاده می‌شود.

به دلیل کوچک بودن، تنظیم و برداشتن کانال‌های سمعک ممکن است برای فرد دشوار باشد. علاوه بر این، وسایل کمکی کانال فضای کمتری برای باتری‌ها و دستگاه‌های اضافی مانند تله کویل دارند. آنها معمولاً برای کودکان خردسال یا افرادی که دچار کم شنوایی شدید تا عمیق هستند، توصیه نمی‌شود زیرا اندازه کوچک آنها قدرت و حجم آنها را محدود می‌کند.

کارایی سمعک‌های مختلف به چه صورت است؟

بسته به وسایل الکترونیکی مورد استفاده، سمعک‌ها متفاوت عمل می‌کنند. دو نوع اصلی وسایل الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال هستند.

سمعک‌های آنالوگ امواج صوتی را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کنند که تقویت می‌شوند. سمعک‌های آنالوگ که به عنوان قابل تنظیم نیس شناخته می‌شوند، به طور سفارشی ساخته شده تا نیازهای هر کاربر را برآورده کند. این سمعک توسط فاکتورهای مطابق با مشخصات توصیه شده توسط شنوایی شناس شما برنامه ریزی شده و تنظیم شده است. سمعک‌های آنالوگ (قابل برنامه‌ریزی) بیش از یک برنامه یا تنظیم دارند. یک متخصص شنوایی شناسی می‌تواند سمعک‌ها را با استفاده از رایانه برنامه ریزی کند و شما می‌توانید برنامه را برای گوش دادن محیط‌های مختلف تغییر دهید. به عنوان مثال تنظیمات آن را از یک اتاق کوچک و آرام به یک رستوران شلوغ به مناطق باز و بزرگ مانند تئاتر یا استادیوم تغییر دهد. از مدارهای آنالوگ یا قابل برنامه ریزی می‌توان در همه نوع سمعک استفاده کرد. وسایل کمکی آنالوگ معمولاً هزینه کمتری نسبت به وسایل دیجیتالی دارند.

وسایل کمکی دیجیتال قبل از تقویت امواج صوتی به کدهای عددی شبیه به کد دوتایی رایانه تبدیل می‌کنند. از آنجا که کد شامل اطلاعاتی در مورد میزان یا شدت صدا است، می‌توان سمعک را به گونه‌ای برنامه ریزی کرد که برخی فرکانس‌ها را بیشتر از بقیه تقویت کند. مدارهای دیجیتالی انعطاف پذیری بیشتری به متخصص شنوایی شناسی می‌دهد تا سمعک‌ها را با نیازهای کاربر و محیط های خاص تنظیم کند. این وسایل کمکی همچنین می‌توانند طوری برنامه ریزی شوند که بر صداهایی که از یک جهت خاص می‌آیند، تمرکز داشته باشند. مدار دیجیتالی را می‌توان در همه نوع سمعک استفاده کرد.

کدام سمعک برای من بهتر عمل می‌کند؟

سمعک مناسب برای شما بستگی به نوع و شدت کم شنوایی شما دارد. اگر در هر دو گوش خود کم شنوایی دارید، به طور کلی دو سمعک توصیه می‌شود زیرا دو سمعک سیگنال طبیعی‌تری به مغز می‌رساند. شنیدن هر دو گوش نیز به شما در درک گفتار و تعیین محل صدا کمک می‌کند.

شما و شنوایی شناس خود باید سمعک را متناسب با نیازها و شیوه زندگی خود انتخاب کنید. قیمت نیز یک نکته مهم است زیرا سمعک‌ها از صدها تا چند هزار دلار متغیر است. مشابه سایر تجهیزات خرید، سبک و ویژگی‌ها بر هزینه تأثیر می‌گذارد. با این حال، از قیمت به تنهایی برای تعیین بهترین سمعک خود استفاده نکنید. همچنین توجه به اینکه یک سمعک گرانتر از سمعک دیگر است لزوما به این معنا نیست که بهتر با نیازهای شما مطابقت دارد.

سمعک شنوایی عادی شما را بر نمی‌گرداند. اما با تمرین، سمعک آگاهی شما را از صداها و منابع آنها افزایش می‌دهد. شما لازم است سمعک خود را به طور مرتب استفاده کنید، بنابراین سمعکی را انتخاب کنید که برای شما راحت و آسان باشد. سایر ویژگی‌هایی که باید در نظر بگیرید شامل قطعات یا خدمات تحت پوشش گارانتی، برنامه زمان بندی و هزینه‌های نگهداری و تعمیر، گزینه‌ها و فرصت‌های ارتقاء و شهرت شرکت سمعک برای کیفیت و خدمات به مشتریان است.

قبل از خرید سمعک چه سوالاتی باید پرسیده شود؟

قبل از خرید سمعک، این سوالات مهم را از متخصص شنوایی شناسی بپرسید:

 • چه ویژگی‌هایی برای نوع و شدن کم شنوایی من مفیدتر خواهد بود؟
 • هزینه کل سمعک چقدر است؟ آیا استفاده از فناوری‌های جدید نیازمند پرداخت هزینه بالاتری است؟
 • آیا دوره آزمایشی برای آزمایش و نحوه استفاده از سمعک وجود دارد؟ (اکثر تولیدکنندگان یک دوره آزمایشی 30 تا 60 روزه را مجاز می‌دانند که در طی آن می‌توان سمعک‌ها را امتحان کرد و در صورت نیاز آنها را بازگرداند.) اگر سمعک‌ها پس از دوره آزمایشی بازگردانده شوند، چه هزینه‌هایی کسر می‌شود؟
 • گارانتی سمعکی که قرار است خریداری کنید، چقدر اعتبار دارد؟ آیا امکان تمدید وجود دارد؟ آیا گارانتی تعمیرات سمعک در آینده را شامل می‌شود؟
 • آیا متخصص شنوایی شناسی می‌تواند تنظیماتی را انجام داده و خدمات و تعمیرات جزئی را ارائه دهد؟ آیا در صورت نیاز به تعمیرات، وام ارائه می‌شود؟
 • متخصص شنوایی شناسی چه آموزشی ارائه می‌دهد؟

چگونه می‌توانم سمعک خود را تنظیم کنم؟

استفاده از سمعک به صبوری و صرف زمان نسبتا زیادی نیاز دارد. استفاده منظم از وسایل کمکی مربوط به سمعک به شما کمک می‌کند تا با آنها بیشتر احساس راحتی کنید. با ویژگی‌های سمعک خود آشنا شوید. با حضور شنوایی شناس، قرار دادن و بیرون آوردن سمعک‌ها، تمیز کردن آن، شناسایی وسایل کمکی راست و چپ و تعویض باتری را تمرین کنید. در خصوص نحوه آزمایش سمعک در محیط های مختلف که در آن مشکل شنوایی دارید، بپرسید. یاد بگیرید که صدای سمعک را چگونه تنظیم کنید و آن را برای صداهایی که زیاد بلند یا خیلی نرم هستند نیز برنامه ریزی کنید. تا زمانی که احساس راحتی و رضایت نکرده‌اید، با متخصص شنوایی شناسی خود به تمرین و پرسیدن سوالات مربوطه ادامه دهید.

ممکن است برخی از مشکلات زیر را هنگام استفاده از سمعک‌های جدید خود تجربه کنید.

سمعک‌های من راحت نیستند: برخی از افراد ممکن است در ابتدا برای استفاده از سمعک احساسی راحتی نکنند. در این حالت می‌توان از شنوایی شناس خود بپرسید تا چه مدت باید سمعک خود را تنظیم کنید و این فرایند را ادامه دهید تا در هنگام استفاده از سمعک به مشکل برنخورید.

صدای من بیش از حد بلند به نظر می‌رسد: احساسی که باعث می‌شود صدای یک کاربر که از سمعک استفاده می‌کند، در داخل سر وی بلندتر است، اثر انسداد نامیده می‌شود و برای کاربرانی که به تازگی از سمعک استفاده می‌کنند بسیار رایج است. با متخصص شنوایی شناسی خود مشورت کنید تا ببینید آیا امکان اصلاح وجود دارد یا خیر. اکثر افراد با گذشت زمان به این تأثیر عادت می‌کنند.

من از سمعک خود بازخورد می‌گیرم: صدای سوت می‌تواند ناشی از سمعک باشد که مناسب نیست یا خوب کار نمی‌کند یا توسط جرم گوش یا مایع مسدود شده است. برای تنظیمات به شنوایی شناس خود مراجعه کنید.

صدای خاصی را در پس زمینه سمعک خود می‌شنوم: سمعک صداهایی را که می‌خواهید بشنوید به طور کامل از صداهایی که نمی‌خواهید بشنوید جدا نمی‌کند. اما گاهی اوقات ممکن است سمعک نیاز به تنظیم داشته باشد. با متخصص شنوایی سنجی خود در این رابطه صحبت کرده و مشورت بگیرید.

وقتی از تلفن همراهم استفاده می‌کنم صدای وزوز می‌شنوم: برخی از افرادی که از سمعک استفاده می‌کنند یا دستگاه‌های شنوایی خود را کاشته‌اند با تداخل فرکانس رادیویی ناشی از تلفن‌های همراه دیجیتال دچار مشکل می‌شوند. هر دو سمعک و تلفن‌های همراه در حال پیشرفت هستند، بنابراین این مشکلات کمتر اتفاق می‌افتد. هنگامی که برای سمعک جدید آماده می‌شوید، تلفن همراه خود را با خود ببرید تا بررسی کنید آیا با سمعک به درستی کار می‌کند یا خیر.

چگونه می‌توانم از سمعک خود مراقبت کنم؟

نگهداری و مراقبت مناسب عمر سمعک شما را افزایش می‌دهد. عادت کنید:

 • سمعک‌ها را از گرما و رطوبت دور نگه دارید.
 • مطابق دستور سمعک‌ها را تمیز کنید. جرم گوش و تخلیه گوش می‌تواند به سمعک آسیب برساند.
 • هنگام استفاده از سمعک از استفاده اسپری مو یا سایر محصولات مراقبت از مو خودداری کنید.
 • هنگامی که از سمعک استفاده نمی‌کنید، آن را خاموش کنید.
 • باتری‌هایی که عمر آنها به پایان رسیده است را فوراً تعویض کنید.
 • باتری‌های جایگزین و وسایل کمکی را دور از کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fannazarakhsh-Logo
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت فن آذرخش می باشد.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید